Saturday, April 2, 2011

: * فیلم مستند: شهرداد روحانی - نغمه‌های یک سرزمین

نمیرا: * فیلم مستند: شهرداد روحانی - نغمه‌های یک سرزمین

* فیلم مستند: شهرداد روحانی - نغمه‌های یک سرزمین

وب‌گاه شهرداد روحانی
این فیلم به بهانه نخستین کنسرتشهرداد روحانی در لندن تهیه شده است. زندگی و آثار او از زبان خودش بررسی می‌شود و او از تجربه‌اش در همکاری با ارکستر سمفونیک تهران صحبت می‌کند. هم‌چنین در این فیلم با سارا روحانی دختر او آشنا می‌شویم. قطعاتی از اجرای کنسرت آکروپولیسِ یانی با تنظیم و رهبری شهرداد روحانی و قطعاتی از آثار خود او مثل رقص بهار، رقص عذرا، ابدیت و یکی از کارهای متفاوتش را می‌بینیم و می‌شنویم. اجرای قطعاتی از ارکستر سمفونیک تهران به رهبری شهرداد روحانی بخش‌های دیگر این فیلم است.

شهرداد روحانی (نام اصلی: شهداد روحانی) ( زاده ۶ خرداد ۱۳۳۳ در تهران) آهنگساز، ویولنیست، پیانیست، و رهبر ارکستر ایرانی است.
پدر او، رضا روحانی، موسیقی‌دان و نوازنده زبردست ویولون بود و شعر نیز می‌سرود. در نتیجه شهرداد و تمام برادرانش پا در جای پای پدر گذاشتند. برادر بزرگ‌تر او٬ انوشیروان روحانی نیز در آهنگ‌سازی و نوازندگی صاحب‌نام است.

سبک وی معاصر، و تا حدی در مقایسه با استادان خود نظیر انوشیروان روحانی و استاد جواد معروفی، موسیقی عصر نو به‌شمار می‌رود. شهرت روحانی بیشتر به دلیل تنظیم و رهبری ارکستر کنسرت یانی است که به همراه ارکستر سلطنتی فیلارمونیک (Royal Philharmonic Orchestra) در فضای باز در پارتنون واقع در آتن پایتخت یونان انجام شد. این کنسرت تحسین و نقد بینندگان را درپی داشت که به پربیننده‌ترین برنامه پخش شده از تلویزیون در آمریکا، و دومین برنامه پرفروش موسیقی‌ ـ ویدیویی در تاریخ پس از موزیک ویدیوی تریلر اثر مایکل جکسون تبدیل گردید.
شهداد روحانی تاکنون نه تنها قطعات مختلفی را در سبک‌های متفاوت ساخته، بلکه جوایز زیادی را نیز دریافت نموده است. وی هم‌چنین از دانش‌آموختگان هنرستان هنرهای زیبا (کنسرواتوار) وین در اتریش است که جوایز و بورسیه‌های تحصیلی مختلفی، هم در اروپا و هم در آمریکا نظیر A.K.M Scholarship در وین پایتخت اتریش، وASCAP Scholarship در لس‌آنجلس در ایالت کالیفرنیای آمریکا را دریافت کرده است.
روحانی، دانش‌آموخته‌ی آهنگ‌سازی و تنظیم موسیقی در آکادمی موسیقی وین در اتریش به سال ۱۹۷۵ است. او رییس و رهبر ارکستر سمفونی کوتا (COTAلس‌آنجلس بوده است. علاوه بر آن، ایشان رهبری بسیاری از ارکسترهای سمفونی معتبر را به طور مهمان بر عهده داشته که از آن جمله می‌توان ارکستر سلطنتی فیلارمونیک لندن، ارکستر سمفونی مینسوتا، سمفونی کلرادو، سمفونی سن دیگو، سمفونی ایندیاناپولیس، سمفونی نیوجرسی، سمفونی فیلارمونیک زاگرب، سمفونی جوانان آمریکا، و غیره را نام برد.
روحانی در سال ۱۹۹۸ توسط دولت تایلند برای ساخت قطعه موسیقی مراسم افتتاحیه و اختتاميه سیزدهمین دوره بازی‌های آسیایی دعوت شد. این قطعه به عنوان محبوب‌ترین آهنگ این بازی‌ها انتخاب شد.
آقای روحانی سی‌دی‌های کلاسیک متعددی نظیر موسیقی باله چایکوفسکی، با هم‌کاری سمفونی رادیو اسلواک برای دیسکاور کخ اینترنشنال (Discover/Koch International) تهیه نموده است.
روحانی در سال ۱۹۹۹ جایزه پیکانس تایلند، که معتبرترین جایزه موسیقی و هنری این کشور است را از آن خود کرد. وی در زمینه ساخت و تنظیم موسیقی فیلم نیز فعال است.

No comments: